101: Antické šperky

1. Ochutnajte už 21.storočí milované umelecké ozdoby vznešených žien

Ak chcete vedieť niečo o starožitných šperkoch alebo starožitnej bižutérií – tak sa naozaj potrebujete prekopať viacerými (často zložitými) faktormi. Neľakajte sa, nemám v úmysle popísať v tomto článku úplne celú škálu, bude to ochutnávka, aby ste získali predstavu, o čom budú ďalšie kapitoly. To znamená starožitné šperky a všetko okolo nich.

Antické šperky sú šperky, ktoré sú približne 100 tisíc a viac rokov staré, je to svedectvo ľudských dejín. Označenie antické šperky je všeobecne používaný výraz pre šperky z predošlých obdobií, a nemusia to byť nutne len šperky nosené v období Antiky. Tieto kusky starožitných šperkov majú väčšinou jemné spracovanie a kvalitné kamene, rovnako ako daný druh materiálu. Starožitné šperky zahŕňajú mnoho desaťročí či ér. Každý z nich má veľa rôznych vzorov.

Anticke nausnice
Anticke nausnice

Tieto doby sú Skoré viktoriánske obdobie, Stredné – viktoriánske obdobie, Neskoré viktoriánske obdobie, Éra umenia a remesiel, Secesia , Edwardské obdobie, Art Deco a Retro. V antickom staroveku sa šperkami zdobili deti, ženy i muži. Na rímských freskách a mozaikách je vidieť bohaté ženy s náhrdelníkmi a náušnicami z drahých kameňovm, mužov s drahocennými sponami a prsteňmi.

2. Starožitné šperky a aká bola ich pravá funkcia

Šperky, bez ohľadu na materiál, z ktorého sú vyrobené, predstavujú to čo sa používa na ozdobu alebo skrášlenie tela. Dnešné šperky sú prevažne z drahých kameňov a drahých kovov. Prvé šperky boli vyrobené z prírodných materiálov, ako sú kosti, zvieracie zuby, škrupiny, drevo a kamene. Či už sa nosia, kladú, prebodávajú skrz, alebo vešajú na telo alebo odev – stali sa pre ľudí veľmi dôležitou časťou prezentovania ich spoločenské postavenia. V mnohých prípadoch , s nimi boli kvôli tomu aj pochovaní. V minulosti mali šperky funkciu platidla. Používali sa aj ako spony alebo pracky.

Slovo šperky (Jewellery) je odvodený zo slova šperk, ktorý bol poangličtěný zo starého francúzskeho “ jouel „(13. stor.) . Ďalšie pátranie vedie k latinskému slovu “ jocale „, čo znamená, hračka.

Náhrdelník Páv
Antický náhrdelník Páv

Je zrejmé, že voľba šperku jednoznačne závisí od prostredia, ako napr. Veľmi zriedkavé húsenice alebo reťaz mušlí môže v primitývnom kmeni, mať rovnakú hodnotu ako vzácny diamant bude mať v našej spoločnosti.

3. Šperk ako symbol moci, rasy či viery

Šperk je často vytvorený pre špeciálnu príležitosť, alebo preto, aby ukázal, že nositeľ sleduje určitý športu, patrí do určitého klubu, do určitej oblasti alebo krajiny, je to spomienka, talizman, dedičstvo atď. alebo pripomienka zvláštnej udalosti , napr. kráľovskej korunovácie, zmena ročných období, koniec vojny, zabránenie vojny, zatmenie slnka, padajúca hviezda (Haleyho kométa)…

Ľudové alebo regionálne šperky môžu naznačovať, že nositeľ patrí do určitej skupiny, rasy, viery, s určitým sociálnym statusom, signalizovať určitú oblasť, bohatstvo, chudobu, nezadanosť, manželstvo, vdovstvo atď.

Set Helia
Antický set Helia

Niekde hlboko v našom podvedomí máme nutkanie zdobiť seba vecami, ktoré sú krásne a hodnotné. Už od najskoršieho obdobia sme ako ľudské bytosti mali potrebu vlastniť drahocenné predmety, mať ich vo svojej blízko alebo na svojom tele. Som presvedčená, že tieto dôvody pretrvavajú rovnako po tisícročia.

Najčastejšie symboly, ktoré tieto šperky predstavujú:

  • Prejav našej lásky pre niekoho.
  • Amulet alebo Talisman.
  • Ozdoba.
  • Náboženský symbol alebo ikona.
  • Odznak alebo identifikátor klanu kmeňa náboženstva alebo kultúry.
  • Odraz nášho miesta v spoločnosti alebo bohatstva.
  • Vyhlásenie o tom , kto sme a čo si vážime.
  • Pripojenie k nášmu kultúrnemu dedičstvu a našich predkov.

Zaujímavé, že? Ak sa článok páčil, zdieľajte ho ďalej.

Tak a teraz si urobte radosť vy.

Vyberte si klenot pre seba – pokračujte tu »

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík
prsten strieborny psyche
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
prsten strieborny psyche
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
prsten strieborny psyche
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Srdiečkový set♥
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Náramok Psyché
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Set Šťastie
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Set Šťastie
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Návrat hore