Striebro – čo to je?
Striebro, chemická značka Ag (lat. Argentum) je ušľachtilý kov, používaný človekom už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Slúži ako súčasť rôznych zliatin. Z mechanickej a metalurgickej stránky je veľmi dobre spracovateľné – má dobrú kujnosť a dobre sa odlieva (dobrá zatiekavosť).
V prírode sa striebro obyčajne vyskytuje v zlúčeninách, prípadne aj ako čistý kov. Skoro vždy nájdete striebro ako prímes v rýdzom prírodnom zlate. Z minerálov striebra je najvýznamnejší akantit a jeho vysokoteplotná modifikácia (nad 179 °C) argentit Ag2S.
Ako zdroj pre priemyslové získavanie striebra sú však rudy olova, medi, niklu alebo zinku. Najviac používanou metódou na získavanie rýdzeho striebra je elektrolýza. Najväčšími svetovými producentmi sú Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA.
Striebro patrí medzi drahé kovy, ktoré sa vyznačujú silnou chemickou stabilitou. Jeho zlúčeniny sa využívajú v rôznych oblastiach. Pre fotografický priemysel, je vhodné na použitie v elektronickom priemysle (na miniatúrné elektrické články batérií používaných v rôznych malých spotrebičoch ako napr.náramkové hodinky), pri výrobe CD aj DVD nosičov, kvalitných zrkadiel, tiež pri výrobe formaldehydu a v zdravotníctve napr. ako prímes do analgánových zubných plomb a v šperkárstve.
Striebro ako drahý kov je materiálom pre výrobu pamätných mincí a medail aj v športe.
Strieborné šperky sa stali jedným z najčastejšie kupovaných typov šperkov. Strieborné prstene, náramky, náušnice, prívesky, atď, sa nosia ako na špeciálne, tak aj neformálne príležitosti.
Čisté striebro (99 % striebro) je poddajné, ohybné a veľmi mäkké. Ľahko sa poškriabe a láme. Preto sa pre praktické používanie obvykle zlieva s inými kovmi na zlepšenie jeho mechanických a vzhľadových vlastností (odolnosť a lesk).
Klenotnícke striebro je obvykle zliatinou s obsahom 92,5 % striebra, doplnené 7,5 % medi. To dodá striebru potrebnú silu, ktorú potrebuje a súčasne sa zachová potrebná tvárnosť a čaro striebra. Ďalšie kovy, ktoré sa používajú na zliatiny so striebrom sú germánium, platina a zinok. Pokiaľ ide o priemyselné štandardy 925 mincové striebro sa pripravuje iba pridaním medi.
ČO je „Striebro 925“?
925 mincové striebro nie je také drahé ako rýdze striebro a je cenovo dostupnejšie. Používa sa na prípravu rôznych druhov strieborných šperkov, ako sú náušnice, náhrdelníky, prstene, krúžky v nose, náramky, ozdoby na členky, atď. Výsledné šperky sú odolnejšie než čisto strieborné šperky. Navyše keď sú drahokamy vložené do 925 strieborných šperkov ich hodnota sa zvyšuje ešte viac.
Prečo striebro sčernáva?
Černanie striebra je spôsobené hlavne čiernym sulfidom (chem. značka Ag2S), ktoré sa vytvárajú na povrchu kovu pod vplyvom sirovodíku vznikajúceho prevažne rozkladom organických látok (napr. špiny na krku) alebo iných látok schopných uvoľňovať síru (allylsulfidy z cibule a cesnaku a pod., užívanie liekov či zvýšená teplota a s tým spojené intenzívnejšie vylučovanie škodlivých látok z tela).
Bohužiaľ tento čierny sulfid (Ag2S) je nerozpustný vo vode (bežných rozpúšťadlách) a rozkladá sa len kyselinami. Našťastie pri ponorení do vhodného čističu sa efekt dostaví takmer okamžite. Existujú aj rôzne vaty a handričky dostupné v drogériach vhodné na čistenie a leštenie striebra.
Ak chcete spomaliť rýchlosť tohto sčernania šperkov dbajte na to, aby boli mimo vlhkého prostredia. Napr. uložením v hermeticky uzavretých obaloch a po každom použití ich vyčistite handričkou.
Využitie striebra je naozaj široko-spektrálne. V magickom svete bolo striebro od pradávna pokladané za veľmi účinný prostriedok proti pôsobeniu temných síl. Napríklad, jedným z účinných spôsobov likvidácie vlkodlaka je jeho zastrelenie guľkou z čistého striebra.